Reklama
  • Piątek, 5 kwietnia 2013 (15:38)

    Jak pozbyć się blizn - nowoczesne zabiegi

Chociaż całkowite zlikwidowanie blizn nie jest możliwe, to dzięki nowoczesnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej można sprawić, że staną się one prawie niewidoczne. Co ważne, dotyczy to również starych blizn sprzed wielu lat.

Bardzo skuteczną metodą są zabiegi za pomocą lasera frakcyjnego (może to być np. laser mozaikowy czy CO2). Światło lasera wytwarza wiele mikrooparzeń skóry.Takie częściowe uszkodzenie nie powoduje jednak ponownego powstawania ran, lecz pobudza jedynie procesy regeneracji.

Oznacza to, że zniszczona wcześniej tkanka ulega przebudowie. Dzięki temu blizna staje się wyrównana, miękka, płaska – zaczyna przypominać swoim wyglądem prawidłową skórę. Głębokie blizny znacznie spłycają się i wyrównują, dzięki czemu stają się o wiele mniej widoczne.

Reklama

Laseroterapię można stosować już przy gojących się bliznach. Ale zabieg daje też bardzo dobre efekty w przypadku starszych blizn, gdy inne metody są nieskuteczne. Najlepsze rezultaty uzyskuje się po serii 3-5 zabiegów.

Skóra w miejscu blizny potrzebuje też czasu, by się zregenerować, dlatego poprawę widać po 4-6 tygodniach. Cena zabiegu od 200 zł (zależy od wielkości i rodzaju blizny).

Mezoterapia ułatwia gojenie

Zabieg mezoterapii, stosowany przede wszystkim jako odmładzający w gabinetach kosmetycznych, służy też do korygowania blizn. Lekarz cienką igłą wstrzykuje wzdłuż blizny preparaty lecznicze, np. witaminy, krzemionkę.

Substancje te pobudzają wytwarzanie kolagenu. Rezultaty widać po 4-6 miesiącach. Cena zabiegu od 300 zł. Między zabiegami można stosować żele, maści z wyciągiem z cebuli i heparyną, przyspieszających gojenie się skóry.

Mikrodermabrazja wygładzi naskórek

Przy małych, płytkich lub lekko wypukłych bliznach, np. po trądziku, korzystny jest też inny, stosowany w kosmetologii zabieg: mikrodermabrazja. Polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka.

Powierzchnię blizny ściera się kryształkami tlenku glinu lub za pomocą głowicy diamentowej, dzięki czemu niewielka blizna spłyca się do poziomu skóry. Liczba zabiegów dobierana jest dla każdego indywidualnie. Poprawę widać już po kilku wizytach. Cena zabiegu od 100 zł.

W gabinecie lekarza dermatologa

W leczeniu blizn potrądzikowych stosuje się zazwyczaj lekarskie peelingi chemiczne (TCA). Złuszczają naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Blizna staje się gładsza. Peelingi działają też na białe blizny po rozstępach.

Aby osiągnąć dobry efekt, trzeba poddać się zwykle kilkunastu zabiegom. Najlepszy czas na ich wykonanie to miesiące o małym nasłonecznieniu. Nie zaleca się ich latem – w miejscach złuszczania naskórka mogą powstawać przebarwienia. Cena zabiegu od 250 zł.

Kwas hialuronowy wypełni „dołki”

W trakcie gojenia się ranek po trądziku czy ospie wietrznej powstają w skórze brzydkie dołeczki, zagłębienia i nierówności. Takie zmiany udaje się skutecznie zlikwidować przez wypełnienie ich kwasem hialuronowym.

To naturalny związek chemiczny obecny w naszym organizmie i jeden z najpopularniejszych wypełniaczy, stosowanych w medycynie estetycznej. Wstrzyknięty w miejsce blizny, spłyca ją i wyrównuje z powierzchnią skóry. Efekt jednak nie jest trwały, zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy – w zależności od rodzaju i wielkości blizny. Cena zabiegu od 200 zł.

Mikronakłuwanie wyrówna koloryt

Do zabiegu lekarz wykorzystuje roller – wałek z dużą ilością cienkich mikroigiełek lub Dermapen – przypomina długopis zakończony pulsującymi igłami.

Mikronakłuwanie powoduje w skórze drobne otworki. W trakcie nakłuwania leczniczy preparat wnika w głąb skóry. Zabieg powoduje, że organizm wytwarza jakby „nową skórę” w miejscu blizny. Poprawia też swój koloryt na przypominający zdrową skórę.

Możliwy jest przeszczep

Nowością w korekcie blizn jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej z miejsca, gdzie jest jej nadmiar, np. pośladka, i wstrzyknięcie w miejsce blizny.

Dzięki temu blizna staje się bardziej miękka, bledsza. Nabiera cech, dzięki którym łatwo jest ukryć ją pod makijażem. Obecność komórek macierzystych w przeszczepionej tkance może być głównym powodem korzystnego działania tej metody. By skorzystać z zabiegu, trzeba odczekać minimum rok od zagojenia się rany.

Autor: Olga Kamińska

Konsultacje: dr n. med. Cezary Pszenny, specjalista medycyny estetycznej, dr n. med. Tomasz Pniewski, spec. dermatolog, dr n. med. Lubomir Lembas, spec. chirurgii plastycznej.

Świat kobiety

Zobacz również

  • Najnowsza alternatywa dla skalpela, czyli wodny nóż, jest bardzo precyzyjnym narzędziem. Przeprowadzane nim zabiegi są zdecydowanie mniej inwazyjne niż tradycyjne operacje. Hydrochirurgia, w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.