Reklama
  • Wtorek, 11 sierpnia 2015 (08:05)

    Jak się pozbyć blizny?

Laser, tatuaż i makijaż medyczny to szansa na pozbycie się blizn, a nawet deformacji kości.

Po usunięciu guza ślinianki została mi szeroka, wypukła blizna przy uchu. Bardzo mnie szpeci. Podobno pojawiły się metody, dzięki którym mogę się jej pozbyć. To prawda?

Tak. Twoja skóra nie wróci do stanu sprzed operacji, można jednak znacznie poprawić jej wygląd, złuszczając ją laserem, np. typu Palomar lub FRAXEL. Podczas zabiegu promienie wnikają do głębszych, żywych warstw naskórka oraz do skóry właściwej. Wytwarzają się tu „tunele”, w których narasta nowy kolagen. Wypełnia on nierównoś ci i ubytki tkanek w obrębie blizny.

Reklama

Miejsca wypukłe ulegają wygładzeniu. W efekcie blizna staje się mniej widoczna, może jednak różnić się barwą od twarzy. Warto wtedy poddać się mikropigmentacji skó- ry z użyciem naturalnych barwników. Linerysta (specjalista wykonujący makijaże i tatuaże medyczne) dobierze odpowiedni prepa- rat i raz przy razie wtłoczy go w wybrane miejsca.

Moja córka urodziła się z zajęczą wargą. Pęknięcie zszyto, ale ma nierówne usta i widoczną bliznę. Dziś jest dorosła, ale kompleksy wciąż zatruwają jej życie. Czy tylko operacja może jej pomóc?

Nie. Twoja córka może skorzystać z innej, nieinwazyjnej metody. Asymetrię czerwieni wargowej (nierówne usta) oraz samą bliznę można zamaskować makijażem permanentnym. Dobiera się barwnik w kolorze naturalnych ust i dorysowuje brakujący fragment. Dodatkowo można zrobić tzw. lip light, czyli narysować jaśniejszą smużkę tuż nad wargą, co sprawi, że usta Twojej córki będą wydawały się pełniejsze.

Wzdłuż krawędzi warg umieszcza się nici z polidioksanonu (PDO), które nadają ustom prawidłowy kształt. Barwnik utrzymuje się przez kilka lat. Stosuje się też wypełniacz (zwykle kwas hialuronowy). Wchłania się on po 10-12 miesiącach, należy więc uzupełnić go raz w roku.

Wnuczka ma 18 lat. Urodziła się z dużym naczyniakiem na policzku. Jak można go usunąć w bezpieczny sposób?

Naczyniak to rodzaj łagodnego nowotworu związanego z wadliwą strukturą naczyń krwionośnych. Najczęściej przybiera sinoczerwony lub purpurowy kolor, jest wypukły i chropowaty w dotyku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest leczenie laserem Cutera Excel V.

Laser ten wykorzystuje dwie długości fal o wysokiej mocy, które są doskonale absorbowane przez uszkodzone naczynia krwionośne. Promienie świetlne podgrzewają je do wysokiej temperatury, co prowadzi do zniszczenia naczyń.

Podczas zabiegu jednocześnie chłodzi się skórę, dzięki czemu jest on prawie bezbolesny. Gdy naczyniak jest duży, być może konieczne okaże się powtórzenie zabiegu kilka razy.

Siostra cierpi na łysienie plackowate i nie ma jednej brwi. Wyczytałam, że można... wytatuować tę brakującą. Co to za metoda?

Rzeczywiście w rekonstrukcji utraconej brwi dobre efekty daje makijaż medyczny wykonany tzw. metodą włoskową. W gabinecie linerysty wprowadza się pod skórę barwnik w sposób łudząco przypominający naturalne włoski.

Specjalista wykonujący ten specyficzny makijaż permanentny potrafi nie tylko uzupełnić albo zagęścić brwi. Może też u osób dotkniętych łysieniem plackowatym głowy wytatuować ciemniejsze punkciki, dzięki którym uzyska się spektakularny efekt owłosionej głowy.

Czeka mnie mastektomia. Mój onkolog zapewnia, że po rekonstrukcji piersi prawie nie będzie widać różnicy. Jak to możliwe, skoro brodawka też zostanie usunięta...

Implant zostanie dopasowany wielkością do drugiej, zdrowej piersi. Na brak brodawki też są sposoby, np. zabieg tatuażu medycznego, podczas którego linerysta dobierze barwnik w kolorze bro- dawki zdrowej piersi i namaluje tę brakującą, razem z otoczką. Zabieg daje zaskakująco naturalny efekt.

Jeśli chodzi o rekonstrukcję pier- si po mastektomii, jest możliwe sfinansowanie jej z NFZ. Tatuaż brodawki będziesz musiała jednak wykonać odpłatnie (tylko u osoby uprawnionej do wykonywania tatuażu medycznego).

Mam krzywy nos, bo w dzieciństwie spadłam z roweru. Czy da się poprawić jego kształt bez operacji?

Tak. W gabinetach dermatologii estetycznej stosuje się w tym celu wypełniacze, np. Princess Voluma. Lekarz za pomocą cienkiej kaniuli wprowadzi gęsty preparat, który wypełnia nierówności i nadaje nosowi pożądany kształt.

Tym sposobem można uniknąć łamania chrząstek i kości. Zapadnięty grzbiet nosa czy szpecący garbek z powodzeniem zniweluje też zwykły zastrzyk preparatu kwasu hialuronowego. Zabieg trzeba powtarzać najrzadziej raz na rok.

Córka ma 25 lat, a od dwóch choruje na bielactwo. Plama na jej szyi powiększa się. Czy jest jakaś nadzieja na pozbycie się tego defektu?

Tak. Szansą dla osób dotkniętych bielactwem jest naświetlanie lampą excimerową 308. Światło pobudza rozrost pozostałych w skórze melanocytów (komórek barwnikowych).

Terapia trwa długo, bo nieraz trzeba wykonać nawet do 30 naświetlań. Efekty zależą od wrażliwości i reakcji skóry na leczenie. W przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania do zabiegów (dermatozy, nadwrażliwość na światło, czerniak, ciąża, radioterapia), możesz zdecydować się na mikropigmentację, czyli trwały makijaż medyczny, podczas którego linerysta usuwa jasne plamy.

Hit ostatnich lat – lipofiling

Pod tą nazwą kryje się przeszczep własnej tkanki tłuszczowej Tłuszcz pobiera się z ud, brzucha lub np. wzgórka łonowego i odwirowuje, a potem wstrzykuje tam, gdzie pojawił się jego deficyt.

Lipofiling świetnie sprawdza się w niwelowaniu skutków operacji czy np. wypadków. Można np. zmniejszyć asymetrię twarzy – wypełnić zagłębienia, a nawet zlikwidować uszczerbki kostne.

Na żywo

Zobacz również

  • W karnawale chętnie skusiłybyśmy się na zabieg, który błyskawicznie poprawi nasz wygląd. Ale bez nakłuwania i ryzyka zasinień. Jaki wybrać? Zapytałyśmy eksperta – lekarza medycyny estetycznej. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.