Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:06)

    Wodny nóż sprawdzi się przy najtrudniejszych operacjach

Najnowsza alternatywa dla skalpela, czyli wodny nóż, jest bardzo precyzyjnym narzędziem. Przeprowadzane nim zabiegi są zdecydowanie mniej inwazyjne niż tradycyjne operacje. Hydrochirurgia, w której cięcia dokonuje się strumieniem wody (a dokładniej soli fizjologicznej), oszczędza pacjentowi cierpienia, źle gojących się blizn i długiego pobytu w szpitalu.

Niezwykłe narzędzie

Wodny nóż skutecznie sprawdza się tam, gdzie liczy się ocalenie każdego milimetra operowanego narządu wewnętrznego, skóry, mięśni czy chrząstki. Pierwszy raz metodę tę zastosowano w Polsce w 2005 r. w Specjalistycznym Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim, przy częściowym usunięciu fragmentu wątroby.

Reklama

Od tego czasu w sprzęt do hydrochirurgii wzbogaciło się kilkanaście polskich szpitali, m.in. w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.

To nowe narzędzie jest niezwykłe z kilku powodów. Można nim skutecznie operować w delikatnych obszarach (np. w pobliżu wątroby czy nerek), a także w ciągu kilku sekund wyciąć rakowatą prostatę w sposób nie zagrażający potencji.

Równie dobrze nóż spisuje się podczas zabiegów endoskopowych w leczeniu początkowych stadiów raka jelita, żołądka czy pęcherza moczowego.

Cieniutki strumień soli fizjologicznej, płynący z ponaddźwiękową prędkością, bardzo dokładnie separuje chore tkanki od zdrowych. Pozwala usunąć różne zmiany przewodu pokarmowego, m.in. wczesną postać nowotworów – tzw. gruczolaki, które zlokalizowane są pod śluzówką.

Wodny nóż umożliwia jednocześnie przemycie pola operacyjnego i podniesienie błony śluzowej przewodu pokarmowego, co jest potrzebne do minimalnie inwazyjnego przeprowadzenia zabiegu.

Pozwala skrócić czas operacji i zmniejsza ryzyko krwotoku lub perforacji. Hydrochirurgia ułatwia operowanie owrzodzeń skóry oraz ran powstałych podczas wypadków czy poparzeń.

Dokładnie wypłukuje z nich tkanki martwicze, bakteryjne wydzieliny i inne zanieczyszczenia, które stwarzają ryzyko zakażenia. Dzięki temu pozwala uniknąć groźnych powikłań i zapewnia lepsze gojenie rany pooperacyjnej.

W 2014 r. w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim wodny nóż posłużył do przeszczepu skóry u półtorarocznej dziewczynki, która miała poparzoną klatkę piersiową i kończyny. Operacja przebiegła pomyślnie.

Jak działa skalpel?

Jest niewiele większy od grubego pisaka. Zamiast stalowego ostrza ma wmontowaną końcówkę zaopatrzoną w mikroskopijne dysze. Aerozol soli wydostaje się z dysz pod wysokim ciśnieniem i z olbrzymią prędkością.

Rękojeść noża hydrochirurgicznego Versajet (używanego do leczenia przewlekłych, oparzeniowych i urazowych ran) w położeniu ukośnym potrafi działać jak „odkurzacz” i wsysać zanieczyszczenia.Natomiast ustawiona prostopadle do zmiany pozwala na bardziej agresywne cięcie.

W innej wersji noża (Versajet II), końcówkę przesuwa się równolegle do powierzchni skóry, a powstałe dzięki przepływowi płynu podciśnienie zasysa martwicze zmiany, sterylizując jednocześnie powierzchnię operowanego miejsca.

Zabiegi endoskopowe przewodu pokarmowego przeprowadzane są za pomocą noża Hybrid Knife. Przykłada się go do śluzówki pod kątem 20 stopni i lekko naciska.

Płyn pod ciśnieniem 20 bar penetruje miękką błonę śluzową i gromadzi się pod nią we włóknach kolagenowych, tworząc zabezpieczającą „poduszkę” wodną. Jej zadaniem jest ochrona zdrowych tkanek przewodu pokarmowego przed urazami przez cały okres zabiegu.

Dla poprawy wyglądu

Innowacyjnym sposobem na trwałe usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej jest zabieg Body Jet. Polega na wypłukiwaniu komórek tłuszczowych z brzucha, bioder, ud, ramion czy talii – strumieniem wodnym. Narzędziem operacyjnym jest kaniula tryskająco-ssąca, którą wprowadza się do tkanki tłuszczowej przez małe nacięcie w skórze.

Delikatny strumień płynu oszczędza tkankę łączną, nerwy i naczynia krwionośne. Ta metoda pozwala również na uzyskanie własnych, wysokiej jakości komórek tłuszczowych, gotowych do przeszczepu. Można nimi modelować np. zapadnięte policzki i bruzdy na twarzy.

Niewidzialne ostrze

Agresywne metody chirurgiczne powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują nowe, łagodniejsze technologie, wykorzystujące nieinwazyjne środki, np. sól fizjologiczną i promieniowanie.

Cyberknife.

Cybernóż (z ang. Cyberknife) stosowany jest w radiochirurgii. W tej dziedzinie skalpel zastępuje się wiązką promieni, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i przeprowadzany bez narkozy. Narzędzie niszczy chore tkanki precyzyjnie, z dokładnością do ułamków milimetra. Można nim usuwać guzy nowotworowe, nawet te anatomicznie niedostępne dla tradycyjnej chirurgii. Delikatnie i niezwykle precyzyjnie likwiduje pojedyncze małe guzy, wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek.

Nasz ekspert dr Tadeusz Kowalski, chirurg: Ostatnie osiągnięcie hydrochirurgii to endoskopowe operowanie przez usta. Z powodzeniem przeprowadza się je np. w leczeniu achalazji. Jest to choroba objawia jąca się zaburzeniami połykania (początkowo pokarmów stałych, a z czasem też płynnych).

Może jej towarzyszyć zgaga, ból w klatce piersiowej, przewlekły kaszel. Nowa terapia polega na prze cięciu strumieniem wodnym nieprawidłowo pracujących mięśni (dolnego zwieracza przełyku).

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Spłycone zmarszczki, ujędrnione ramiona, gęste włosy, dłonie na pokaz – wszystko to oferuje ci medycyna estetyczna. Sprawdzą się też kuracje w domu. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.