Wideodermatoskopia to nowoczesna technika badań stosowana w dermatologii. Najczęściej stosowana jest w przypadku podejrzanych znamion.

Znamiona na skórze mogą być narażone na rakowacenie, czyli na przekształcenie się z niegroźnych zmian w nowotwór, na przykład czerniaka. Aby sprawdzić, czy znamię rzeczywiście jest niebezpieczne, wykonuje się specjalne badanie jak wideodermatoskopia. Pacjentom chcącym odwiedzić specjalistę jak dermatolog Kraków daje dostęp do najlepszych gabinetów, w których można skorzystać z badania wideodermatoskopowego.

Czym jest wideodermatoskopia?

Dermatoskopia to jedno z najczęściej prowadzonych badan dermatologicznych. Można wykonać je w każdym gabinecie dermatologicznym w Krakowie – na NFZ oraz prywatnie. Polega ono na oglądzie zmian skórnych w dużym przybliżeniu za pomocą urządzenia określanego jako dermatoskop.

Obecne jednak wiele gabinetów prowadzi bardziej zaawansowane badanie dermatoskopowe, czyli tak zwaną wideodermatoskopię. To nowoczesna technika badań dermatologicznych, która bazuje na wykorzystaniu komputera z kamerą oraz specjalnego oprogramowania. W porównaniu do zwykłej dermatoskopii ta prowadzona z użyciem takiego sprzętu pozwala na jeszcze większe powiększenie zmian i tym samym dokładniejsze badanie w celu postawienia jednoznacznej diagnozy.

Osobom chcącym skorzystać z konsultacji z lekarzem jak dermatolog Kraków umożliwia również skorzystanie z tej techniki diagnostycznej.

Dlaczego warto wybrać badanie wideodermatoskopowe?

Wideodermatoskopia to badanie dermatologiczne, które pozwala na komputerowe badanie znamion. Dermatolog może wtedy dokładnie zapoznać się ze zmianą, zapisać ją na dysku lub na innym nośniku pamięci, aby porównywać ze sobą wygląd zmiany, a także przekazać wyniki badania pacjentowi lub innemu lekarzowi.

Z tego względu prezentowana technika okazuje się bardziej przydatna przy diagnozowaniu zmian skórnych, co do których zachodzi podejrzenie nowotworów. Wtedy dermatolog może na kolejnych wizytach sprawdzać, czy zmiana uległa jakimś przekształceniom, a jeżeli tak, może zalecić wtedy właściwą diagnostykę lub jej wycięcie.

Badanie wideodermatoskopowe – kiedy jest konieczne?

Wideodermatoskopia jest wskazana u osób, które zauważają u siebie podejrzane znamiona skórne, które mogą wskazywać na raka. W takiej sytuacji ważna jest jak najszybsza diagnostyka, ponieważ tylko wtedy można w porę rozpocząć leczenie.

Czerniak, który jest najczęściej diagnozowanym rakiem skóry, jest bardzo trudny w leczeniu w późniejszych fazach, ponieważ powoduje przerzuty. Właśnie dlatego jest on także jednym z nowotworów o największej śmiertelności.

Badanie wideodermatoskopowe jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Warto udać się na nie wtedy, gdy zauważa się zmiany w wyglądzie pieprzyków lub innych niedoskonałości skórnych na swoim ciele, twarzy.

Badanie wskazane jest wtedy, gdy znamię:

  • występuje w dużej liczbie
  • nagle się pojawiło
  • szybko rośnie
  • ma nieregularne krawędzie
  • swędzi
  • krwawi
  • łuszczy się
  • ma niejednorodny kolor
  • stało się wypukłe

Wideodermatoskopia – gdzie umówić się na wizytę?

Gdy zatem pojawia się ryzyko nowotworu skóry, w takim przypadku zamiast zwykłego badania dermatoskopem warto wybrać taki gabinet, w którym dostępna jest wideodermatoskopia. To nowocześniejsza technika badania, która pozwala na obserwowanie zmiany z większą liczbą szczegółów oraz śledzenie jej przekształceń.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 + = 34