Gdy dochodzi do ginekomastii, wielu mężczyzn poszukuje odpowiedzi na pytanie – jak ją zredukować?

Tkanka na klatce piersiowej u mężczyzn również może rozrastać się tak, jak u kobiet. Wówczas ma miejsce ginekomastia, czyli inaczej przerost sutka u mężczyzn. To dolegliwość, która, wbrew pozorom, dotyka wielu z nich. 

Czym dokładnie jest ginekomastia? Jak dochodzi do jej powstania? Jak można ją rozpoznać i leczyć? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym jest ginekomastia?

Dolegliwość jak ginekomastia, czyli przerost sutka u mężczyzn pojawia się wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego wzrostu tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz włóknistej, które budują gruczoł sutkowy. Głównym objawem ginekomastii u mężczyzn jest powiększenie piersi, ale mogą także towarzyszyć mu inne, na przykład obrzmienia, bolesność, ciemne zabarwienie otoczek i brodawek sutkowych.

Kto narażony jest na ginekomastię?

Powiększenie gruczołów płciowych może pojawić się u mężczyzny w każdym wieku – już od okresu noworodkowego. Najczęściej objaw ten widoczny jest u chłopców w okresie dojrzewania. U młodych mężczyzn zazwyczaj dochodzi do cofnięcia się ginekomastii. Również dolegliwość ta częściej dotyka seniorów. Warto też zaznaczyć, że ginekomastia może być efektem różnych schorzeń czy leków, które powodują zaburzenia hormonalne. Wówczas także może dochodzić do stopniowego powiększania się gruczołu sutkowego. Jest to między innymi widoczne u mężczyzn trenujących i wspomagających się nielegalnym dopingiem, który zaburza wydzielanie testosteronu.

Ginekomastia – diagnostyka

Mężczyzna, który zauważa u siebie powiększenie gruczołów sutkowych, powinien udać się do lekarza, który przeprowadzi wtedy właściwą diagnostykę. Jako że ginekomastia jest często powiązana z zaburzeniami hormonalnymi, ważne jest wykonanie badań, aby wykluczyć ewentualne schorzenia, które mogą je wywoływać. Diagnostyka ginekomastii polega na badaniu fizykalnym oraz na wykonaniu dodatkowych badań hormonalnych, między innymi poziomów hormonów TSH, LH, FSH, testosteronu, prób wątrobowych oraz ogólnej morfologii. Na tej podstawie można ocenić, jaka jest przyczyna dolegliwości, co również pomaga w dobraniu właściwych metod leczenia.

Jak leczy się ginekomastię u mężczyzn?

W wielu przypadkach ginekomastia ustępuje samodzielnie, gdy poziomy hormonów ulegną unormowaniu. Również leczenie może być wspierane przez odpowiednie leki, które pomagają w wyleczeniu choroby, która wywołała przerost sutka. Zdarza się jednak, że objawy nie ustępują. Wówczas można skorzystać z interwencji chirurgicznej.

Leczenie ginekomastii polega na wykonaniu zabiegu plastycznego pomniejszenia gruczołu sutkowego u mężczyzny. Procedura pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, dlatego też umożliwia ona przywrócenie wyglądu przed pojawieniem się objawów. Zabiegi polegające na leczeniu ginekomastii operacyjnie można wykonać w profesjonalnych klinikach chirurgii plastyczne na terenie całego kraju. Więcej informacji związanych z ofertą oraz z cenami można znaleźć już teraz na stronach internetowych placówek.

Komentarze

  • Kamil
    Odpowiedz

    Sam poddałem sie zabiegowi usunięcia ginekomastii. Niestety ale skóra rozciągnęła się u mnie w takim stopniu, ze raczej nie dało się ginekomastii zlikwidować za pomocą standardowych ćwiczeń. Skóra wisiała. Zabieg zlikwidował tę wadę a blizny obecnie z czasem sa praktycznie niewidoczne.

    Polecam jednak wyregulować sobie wcześniej hormony. Tak aby problemy nie powróciły,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 2