Co warto wiedzieć o botoksie?
Botoks to substancja, którą od lat stosuje się na zmarszczki i okolice oczu, ale również i usta oraz włosy. Sprawia on, że twarz staje się łagodniejsza i wygląda na znacznie młodszą. Dowiedz się, co warto wiedzieć o botoksie!
Botoks, inaczej jad kiełbasiany lub toksyna botulinowa, to substancja, która jest wytwarzana przez bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Co ciekawe, jad kiełbasiany jest niejadalny i stanowi silną truciznę, jednak wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie ma szkodliwego działania.
Początkowo botoks był stosowany w okulistyce i neurologii, m.in. do usuwania napięcia mięśni u dzieci zmagających się z porażeniem mózgowym lub u ludzi, którzy doznali udaru mózgu. Toksyna botulinowa była wykorzystywana również do korygowania zeza – podczas takich zabiegów zauważono, że substancja ta nie tylko poprawia stan oczu, ale i dodatkowo sprawia, że zmarszczki stają się wygładzone.
Po wielu próbach i błędach opracowano w końcu dawki, które do dziś stosuje się w dermatologii estetycznej. Botoks zaczęto w ten sposób wykorzystywać pod koniec lat 80, a w Polsce w gabinetach medycyny estetycznej pojawił się w połowie lat 90.
Jakie zastosowanie ma botoks?
Jad kiełbasiany pozwala pozbyć się:
- poprzecznych i lwich zmarszczek na czole (pionowe między brwiami);
- zmarszczek w dolnej powiece oka;
- zmarszczek nad górną wargą;
- zmarszczek na szyi;
- kurzych łapek;
- opadającego kącika ust.
Botoks pozwala również zregenerować włosy po lecie czy zimie. Zabiegi z jego udziałem stosuje się w profesjonalnych salonach fryzjerskich.
Jak działa botoks?
Warto najpierw zauważyć, skąd biorą się zmarszczki. Powstają one z powodu nadmiernej aktywności mięśni w konkretnych częściach twarzy. Mięsień kurczy się po otrzymaniu sygnału z włókna nerwowego. Kiedy w tym miejscu wstrzyknie się botoks, nerw nie wysyła przez jakichś czas impulsów, co prowadzi do braku aktywności danego mięśnia. Toksyna botulinowa działa zwykle około 6 miesięcy, choć wiele osób zauważa dłuższe działanie (8-10 miesięcy).
Jak się przygotować do zabiegu z botoksem?
Przed zabiegami tego typu nie trzeba wykonywać żadnych badań. Wcześniej jednak należy odwiedzić specjalistę, aby mógł przeprowadzić wywiad i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Do przeciwwskazań należą m.in. choroby neurologiczne, które mają związek z osłabieniem siły mięśniowej czy też stan zapalny skóry, niewyleczony trądzik itd. Przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem botoksu jest również miesiączka, ciąża i karmienie piersią.
Co istotne, botoksu nie wstrzykuje się również osobom, które przyjmują leki rozrzedzające krew lub leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które zawierają tego typu substancje. Z ich powodu mogą powstawać siniaki po wkłuciach.
Zabieg z botoksem – jak przebiega?
Tuż przed zabiegiem, specjalista odtłuszcza oraz dezynfekuje skórę. Następnie znieczula ją za pomocą schłodzonego lodu. Nie ma potrzeby stosowania stosowania mocniejszych środków, gdyż wkłucia igły przypominają ugryzienie komara, czyli dla większości osób zabieg ten jest bezbolesny.
Toksynę botulinową wstrzykuje się w kilku miejscach, w zależności od potrzeb pacjenta. Doświadczony lekarz potrafi dobrać taką ilość preparatu, która wygładza zmarszczki, a jednocześnie zapewnia ruchomość mięśni. Po zabiegu skóra znów jest schładzana, ponadto smaruje się ją kremem z witaminą K, co ma uchronić pacjenta przed powstaniem siniaków.
Trzy godziny po zabiegu nie powinno się masować, a najlepiej wcale nie dotykać twarzy. Nie wolno się również schylać ani kłaść, bo to mogłoby spowodować przemieszczenie się botoksu. Co ważne, pierwsze zadowalające efekty są widoczne już kilka dni po zabiegu. Po dwóch tygodniach należy umówić się na wizytę kontrolną, gdyż lekarz musi sprawdzić, czy wszystko rozłożyło się równomiernie i czy nie potrzeba ewentualnych korekt. Jeśli pozostanie bruzda, lekarz może ją wypełnić kwasem hialuronowym i botoksem.
Komentarze