Gabinety medycyny estetycznej prezentują swoim klientom gamę zabiegów redukujących zmarszczki. Kiedy warto zdecydować się na botoks?

Botoks, czyli inaczej toksyna botulinowa, jest jednym z najpopularniejszych specyfików używanych podczas zabiegów medycyny estetycznej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie ma on zastosowanie. Właśnie dlatego często można spotkać się z mitami, że botoksem powiększa się usta lub powoduje on powstanie efektu maski na twarzy. Na najważniejsze pytania odpowiada centrum medycyny estetycznej Slow Age: https://slowage.pl/oferta/medycyna-estetyczna/botox-na-zmarszczki

Czym tak naprawdę jest botoks?

Substancja określana jako botoks, także botox, to toksyna botulinowa – neurotoksyna wytwarzana przez bakterie jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. Bakterie te naturalnie występują w glebie, ale również namnażają się w nieprawidłowo przechowywanych konserwach.

Jak wskazuje specjalista z centrum Slow Age, botoks ma specyficzne działanie, ponieważ powoduje on blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Oznacza to, że w miejscu, w które dostanie się toksyna, ruchy mięśni znacznie się osłabiają. Jednocześnie okoliczne tkanki nadal funkcjonują prawidłowo.

Takie działanie toksyny botulinowej spowodowało, że znalazła ona zastosowanie w wielu obszarach medycyny, między innymi przy niwelowaniu nadmiernej spastyczności, zeza czy kurczów. Również używana jest ona w usuwaniu zmarszczek, z czym radzi sobie bardzo skutecznie.

Botox ampułki

Na jakie zmarszczki działa toksyna botulinowa?

Blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego powoduje, że botoks jest najlepszym wyborem na zmarszczki mimiczne. Są to zmarszczki, które powstają na twarzy na skutek ruchu jej mięśni. Zwykle są to zmarszczki pojawiające się jako pierwsze – są one obecne w określonych obszarach, gdzie dochodzi do ruchów tkanki mięśniowej i znajdującej się nad nią skóry.

Botoks wykazuje skuteczne działanie na:

 • zmarszczki pomiędzy brwiami – lwie zmarszczki
 • zmarszczki poprzeczne na czole
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki
 • zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza, zmarszczki marionetki
 • zmarszczki poprzeczne na brodzie
 • zmarszczki poprzeczne na szyi

Botoks używany do zabiegu ma formę płynną. Gdy zostaje on wstrzyknięty w tkankę mięśniową pod zmarszczką, wówczas dochodzi do osłabienia ruchów mięśni, a tym samym do wygładzenia skóry. Warto przy tym wskazać, że podczas zabiegu nie pojawia się efekt maski, czyli twarz nie staje nieruchoma. Bardzo ważne jest przy tym wybranie dobrego gabinetu, ponieważ to właśnie od umiejętności jego pracowników zależą efekty. W Rzeszowie z takich usług można skorzystać w centrum Slow Age.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Zabiegi prowadzone w ramach medycyny estetycznej charakteryzują się wysoką efektywnością, a przy tym są mało inwazyjne. To powoduje, że są też wysoce bezpieczne, a ryzyko pojawienia się skutków ubocznych jest wtedy zredukowane. Charakterystyczną cechą tych procedur jest również ich czasowy efekt.

W przypadku zabiegów polegających na wstrzyknięciu botoksu pierwsze różnice można zauważyć po około 3-4 dniach, natomiast na pełen rezultat należy zaczekać do około 14 dni. Efekt widoczny jest do 3-6 miesięcy, przy czym zależny jest on od stanu skóry. Gdy efekt zabiegowy zanika, wówczas można wykonać kolejną procedurę, by twarz mogła znów wyglądać młodo.

Komentarze

 • Nina
  Odpowiedz

  Ciekawą opcja jest rónież masaż 😉 Ja na czole wykonuję ruchy w dół – nasze mięśnie „znają” jedynie ruch w górę w tej strefie, ze względu na mimikę i od kiedy masuję w dół, a nie w górę zauważyłam rozluźnienie w tym obszarze i mini zmarszczki mimiczne jakby troszkę się zmniejszyły, więc polecam spróbować.
  Aczkolwiek na czoło faktycznie najlepszy jest botoks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + = 19