Diastema, czyli przerwa między zębami to dla wielu osób powód do kompleksów. W jaki sposób można się go pozbyć?

Przerwy pomiędzy zębami są często wrodzone, ale zdarza się, że są one efektem usunięcia zębów oraz braku uzupełnienia braku – dochodzi wtedy do przesuwania się zębów w jamie ustnej i pojawiania się przerw. Zasadniczo, naturalne przerwy między zębami nie wymagają leczenia, ale u wielu osób są one kłopotem.

Diastemę, na przykład przerwę pomiędzy jedynkami, można usunąć na różne sposoby. Co wybrać? Oto 3 metody oferowane w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Bonding

Najtańszą metodą, aby pozbyć się diastemy, jest bonding. Pod tą nazwą kryje się zabieg, który polega na wykonaniu nadbudowy kompozytowej na zębach. Stosowane są wtedy takie materiały, które używane są również podczas plombowania zębów. Są one estetyczne i doskonale imitują naturalne szkliwo, dlatego nie można zauważyć wtedy różnicy pomiędzy naturalnym a odbudowanym zębem. Bonding jest dostępny w atrakcyjnych cenach i może go wykonać każdy stomatolog. To zabieg, który przeprowadzany jest podczas jednej wizyty w gabinecie, dlatego efekty można zauważyć od razu.

Zabieg polega na delikatnym zmatowieniu powierzchni zęba, a następnie na przygotowaniu na nim nadbudowy, aby zamaskować przerwę. Stomatolog po nałożeniu materiału naświetla go wykorzystaniem lampy UV. Zabieg nie wymaga wykonania znieczulenia. W ten sposób można estetycznie pozbyć się problemu. Warto jednak wskazać, że bonding ma również swoje minusy. Przede wszystkim efekty nie są trwałe. W większości przypadków konieczne jest wykonanie odbudowy ponownie po około 3-5 latach lub wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia odbudowy, przykład podczas jedzenia twardych pokarmów.

Licówki porcelanowe

Inną metodę leczenia, jaką może zaproponować stomatolog, jest wykonanie licówek porcelanowych. Pod tym terminem znajduje się odbudowa protetyczna polegająca na wykonaniu na wymiar specjalnych płatków porcelany umieszczanych na zębie – są to tak zwane licówki. Sama nazwa tego uzupełnienia pochodzi od lica, a dokładnie od strony licowej, czyli przedniej, na której umieszcza się te protezy stale. Są one stosowane na przedniej stronie zębów, czyli tej widocznej. Za pomocą licówek można korygować różne niedoskonałości zębów, w tym ich kształt, wielkość oraz kolor. Także mogą być one wykorzystane do zamknięcia diastemy. 

W porównaniu do bondingu stomatolog za licówki zażyczy sobie wyższą cenę, niemniej jednak pacjent otrzymuje wtedy wysokiej jakości uzupełnienie o wyjątkowej trwałości oraz estetyce. Porcelana doskonale imituje naturalne szkliwo zębowe. Zatem licówki są dobre wtedy, gdy celem jest trwałe uzupełnienie przerw pomiędzy zębami.

Leczenie ortodontyczne

Trzecią metodą, jaką może zasugerować stomatolog na diastemę, jest leczenie ortodontyczne, czyli założenie aparatu ortodontycznego. W tym przypadku nakierowane jest ono na odpowiednie umiejscowienie zębów w jamie ustnej.

Leczenie ortodontyczne w przypadku diastemy stosowane jest wtedy, gdy istnieje możliwość przesunięcia zębów tak, aby ją zamknąć. Nie sprawdzi się ono wtedy, gdy pacjent ma zęby małe, a przerwy pomiędzy nimi są duże. Do wykonania leczenia ortodontycznego stosowane są różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Można wykorzystać aparaty stałe, na przykład estetyczne – porcelanowe, kryształowe, ale też metalowe. Również dostępne są aparaty stałe, na przykład popularny obecnie system nakładkowy. 

 

Komentarze

  • Lena
    Odpowiedz

    Aktualnie mam diastemę i chciałabym sie jej pozbyć… Nie za bardzo chcę zakładać sobie aparat ortodontyczny. Biorę pod uwagę licowki albo bonding

    Czy ktoś moze mial i napisze czy jest zadowolony z rezultatu?

  • Piechocka
    Odpowiedz

    Polecane są bardzo licowki kompozytowe lub porcelanowe ale wez pod uwagę ze po zabiegu jedynki będą szersze. Ewentualnie spróbowałabym mniej inwazyjna metodę na początek i dobudowalabym kompozytem styczna bliższa zęba aby zamknąć diasteme. No ale tak jak mowie – żeby będą szersze. Efekt estetyczny moze Cię nie zadowolić. Ewentualnie licówki na jedynki i dwójki – wtedy bedzie większa możliwość zachowania proporcji i kamuflazu

  • Karolina
    Odpowiedz

    A ja polecam kompozyt 😉 Mam już ponad 2 lata i nic się nie dzieje. Jestem zadowolona i polecam. Miałam dosyć spora diasteme. Niestety zeby ‚pracuja’ wiec widzę, ze już niebawem będę musiała poprawić, ale koszt takiej usługi nie jest wysoki. Dla mnie plusem jest, ze nie piłujemy swojego zęba i w każdej chwili można wrócić do stanu przed zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 + = 35