Reklama
  • Środa, 3 września 2014 (15:05)

    Operacje plastyczne - ile to kosztuje

Jak wynika z badań, ponad 80 proc. kobiet chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie. Wiele z nich deklaruje również, że nie miałoby oporów, by oddać się w ręce chirurga lub dermatologa.

Panuje bardzo powszechna opinia, że operacje plastyczne wykonywane są tylko po to, aby poprawić urodę. Dlatego wielu ludzi uważa, że to kaprys i fanaberia.

Niesłusznie, ponieważ taki zabieg często przeprowadza się, by przywrócić pacjentowi wygląd sprzed wypadku, w którym np. stracił część twarzy lub uległ poparzeniu. W takim wypadku zabieg jest jedynym wyjściem, by pacjent mógł powrócić do normalnego życia. U kobiet chorych na raka piersi przeprowadza się operacje rekonstrukcji usuniętych piersi.

Reklama

Tak jak przed każdym zabiegiem, również przed operacją plastyczną konieczna jest tzw. kwalifikacja.

Zaczyna się od rozmowy z lekarzem

Specjalista zazwyczaj pyta:

co cię skłoniło do podjęcia decyzji o operacji, jakie są twoje oczekiwania, jaki jest twój stan zdrowia, czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe i stale przyjmujesz leki, jakie operacje przebyłaś.

Dostaniesz także skierowanie na podstawowe badania, takie jak:

analiza krwi: morfologia, OB, grupa krwi, koagulogram, poziom glukozy na czczo, jonogram, mocznik i kreatynina, EKG.

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu B lub oznaczenie poziomu przeciwciał HBs (oznacza odporność na WZW typu B).

Przed operacją powiększenia piersi konieczne jest wykonanie USG i mammografii (po 40. r.ż.). Lekarz przekaże ci także wskazówki, czego unikać przed zabiegiem. Np. nie wolno palić i pić alkoholu, opalać się, zażywać leków i ziół zaburzających krzepnięcie krwi (np. aspiryny, miłorzębu).

Każda klinika ma własne wymagania dotyczące np. tego, co trzeba ze sobą zabrać na zabieg. Operacje plastyczne, takie jak korekta nosa, powiększenie piersi itp. wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Przeprowadzany jest również tzw. wywiad anestezjologiczny. Lekarz zapozna cię z tym, jak działa znieczulenie, uprzedzi o możliwych powikłaniach, zapyta o stan zdrowia i alergie.

Operacja plastyczna nosa, która polega na jego zmniejszeniu, jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Trwa ok. 2-3 godziny:

Najpierw anestezjolog podaje pacjentowi narkozę. Następnie chirurg wykonuje nacięcia wewnątrz nosa, by mieć dostęp do tzw. miękkich i twardych części nosa. Lekarz usuwa chrząstki i łamie kości nosa specjalnym dłutem chirurgicznym. Potem kształtuje nową strukturę nosa, zmniejsza go i zszywa ranę. Na koniec wkłada w środek nosa setony (sączki z gazy opatrunkowej). Na zewnątrz nosa umieszcza gipsową szynę, która utrwali nowy kształt nosa i uchroni przed urazami.

Piersi można powiększyć lub zmniejszyć, zniwelować ich asymetrię.

Najbardziej popularne jest powiększanie biustu

Zabieg trwa ok. 1,5 godziny. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pod tkankę gruczołową lub mięśniową wszczepia się implant wypełniony solą fizjologiczną lub silikonem. Po zabiegu należy nosić stanik kształtujący biust.

Operacje plastyczne wykonywane za pomocą lasera mogą nie tylko „odmłodzić” pochwę, sprawić, że jej ściany będą bardziej elastyczne, a doznania seksualne bardziej satysfakcjonujące. Te same zabiegi pomagają także skutecznie leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Popularnym zabiegiem jest botox

Preparaty zawierające toksynę botulinową typu A stosuje się do wygładzania zmarszczek mimicznych (np. kurzych łapek w kącikach oczu, lwiej zmarszczki na czole) oraz zapobiegania nowym. Botoks wstrzykuje się w określone partie mięśnia mimicznego. Efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy. W

iele pań decyduje się na powiększenie ust za pomocą kwasu hialuronowego lub korektę asymetrii warg. Zabieg ten daje dodatkowy efekt – likwiduje drobne zmarszczki wokół warg. Kwas hialuronowy to substancja całkowicie naturalna, występuje w ludzkim organizmie. Odpowiada za poziom nawilżenia skóry.

Przed zabiegiem konieczne bywa znieczulenie (takie jak u dentysty). Następnie lekarz wstrzykuje preparat. Zabieg z wykorzystaniem tzw. kaniul (są to elastyczne, tępo zakończone igły) nie wymaga znieczulenia. Efekt utrzymuje się do 12 miesięcy.

Dla wielu osób ogromnym problemem są blizny i rozstępy

Likwidowanie ich za pomocą tradycyjnej operacji plastycznej nie zawsze daje oczekiwane rezultaty – i tak pozostają blizny, tylko mniejsze.

W takim wypadku dobrze sprawdzają się zabiegi laserowe. Laserowe usuwanie blizn (stosuje się Laser Fraxel, Mosaic, IPL, CO2, ERB i laser diodowy) polega na „wypalaniu” w skórze setek mikroskopijnych otworów (np. 50-100 na jednym centymetrze kwadratowym) w bliźnie. Komórki, które nie zostały zniszczone, rozpoczynają proces odnowy tkanek. Blizna mięknie, jej kolor i struktura zaczynają się zmieniać i przypominać otaczającą skórę. Przed zabiegiem konieczne jest miejscowe znieczulenie za pomocą maści EMLA. Niekiedy zabieg trzeba powtórzyć.

Tego w Polsce się nie robi

Za granicą można wykonać wszczepienie implantów piersiowych mężczyznom, w wypadku genetycznego braku mięśni piersiowych. Wszczepia się również mięśnie przedramion.

W Polsce nie można zamówić sobie wyprofilowania brzucha (ultradźwiękami) w taki sposób, by otrzymać tzw. sześciopak lub kaloryfer. Zabieg poprzedza liposukcja i usunięcie nadmiaru skóry.

W Chinach i Rosji wydłuża się kości długie (naj częściej ud i podudzi).

ILE TO KOSZTUJE?

1 Korekta odstających uszu – 2,5-4,5 tys. zł za parę.

2 Plastyka nosa – korekta przegrody i części kostnej: 8-11 tys. zł.

3 Wygładzanie czoła – 1-2 tys. zł. Zmarszczki mimiczne likwiduje się toksyną botulinową (botox), statyczne wypełnia kwasem hialuronowym.

4 Powiększenie piersi kosztuje 6-15 tys. zł. Używa się do tego celu różnego rodzaju implantów lub tkanki tłuszczowej pacjentki.

5 Liposukcja brzucha, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej – 5-7,5 tys. zł.

6 Zabiegi z zakresu ginekolo gii estetycznej – 1-7 tys. zł. Może to być: zwężenie pochwy, ujędrnienie jej ścian, zmniejszenie warg sromowych, powiększenie punktu G.

7 Liposukcja ud – 5-7,5 tys. zł. Usunięty tłuszcz może być wykorzystany jako wypełniacz w innych częściach ciała, np. piersiach.

Ekspert dr Maciej Rogala, lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog Gold Clinic Warszawa: Jak wybrać klinikę medycyny estetycznej?

Dobre gabinety prowadzone są przez doświadczonych lekarzy z wieloletnim stażem.

Potwierdzają to dyplo my i certyfikaty uczestnictwa w różnych kursach i szkoleniach.

Referencje lekarza można sprawdzić w internecie. Dobrym pomysłem jest też wybranie gabinetu z polecenia znajomych. Powinniśmy być podejrzliwi, jeśli natkniemy się na wyjątkowo tanie oferty – mogą one nie spełnić naszych oczekiwań.

Większość operacji plastycznych nie podlega refundacji przez NFZ. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Zabiegi wykonywane w ramach kontraktu z NFZ:

zmniejszenie biustu, je śli powoduje bóle i zmiany w kręgosłupie; korekta krzywej przegrody nosa, jeśli utrudnia oddychanie; plastyka górnych powiek, jeśli zwężają pole widzenia; rozległe blizny po oparzeniach.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Pojawiła się nowa metoda odmładzania okolic oczu. Nieoperacyjna! Podobno jest równie skuteczna jak lifting powiek. Wykorzystuje się w niej plazmę, czyli gaz naładowany ujemnie jak piorun. I... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.